Mówiąc o tym składniku naszej diety, mamy na myśli monosacharydy albo cukry proste. Węglowodany proste odgrywają ogromną rolę w naszej codziennej diecie, dodając nam energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Przekonaj się, gdzie występują oraz jaki wpływ na organizm ma ich niedobór i nadmiar!

Czym są węglowodany proste?

Gdyby zaglądnąć do podręcznika każdego dietetyka, to zobaczymy tam, że węglowodany to glukoza, fruktoza, galaktoza, ryboza, deoksyryboza oraz sorboza. Różna się do siebie budową chemiczną i cząsteczkową. Co istotne, wszystkie tego typu związki chemiczne są substancjami bezbarwnymi, ze słodkawym smakiem i skłonnością do rozpuszczania w wodzie.

Organizm wchłania je na długości przewodu pokarmowego, zaczynając od jamy ustnej, a kończąc na jelicie. Chociaż tak naprawdę to w dietetycznym świecie funkcjonuje dieta bez węglowodanów. Jednak nie jest ona dedykowana wszystkim.

Sprawdź też: Dieta bez węglowodanów? Takie rzeczy tylko przy Low Crab!

Gdzie znajdziesz węglowodany proste?

Z powodzeniem występują one zarówno w formie wolnej jak i w przetworzonej. Ta pierwsza to wynik działania natury bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Druga to efekt pracy ludzkiej. Węglowodany proste znajdziemy przede wszystkim w owocach i warzywach i to pod różną postacią.

Zobacz również: Smaczny i zdrowy deser? Ciasto marchewkowe!

Kolejnym źródłem będzie miód oraz soki owocowe i warzywne, Znajdziesz je również z przetworach typu dżem oraz suszonych owocach takich jak daktyle i rodzynki. Będzie to również każdy produkt mleczny, słodycze, chleb i produkty z puszki. Nie da się ukryć, że najzdrowszą odmianą cukrów prostych będą owoce i warzywa. Dają one organizmowi całą gamę naturalnej słodyczy, razem ze sporą ilością witamin i mikroelementów wspierających działanie organizmu. Najgorszy wybór to słodycze, które niewiele dobrego wnoszą w zdrowie człowieka.

Oto, za co odpowiadają węglowodany proste

Substancję tę można porównać do paliwa wlewanego do naszego samochodu. Starasz się, aby była to benzyna najlepszej jakości, aby auto jeździło bez uszkodzeń przez długi czas. Podobnie jest z węglowodanami prostymi – one dostarczają energii do każdej komórki ciała, aby mogło funkcjonować w sposób płynny i bezawaryjny.

Najlepszym „paliwem” będą tu zdrowe węglowodany, pochodzące z owoców, warzyw i nieprzetworzonej żywności. Węglowodany są trawione już na początku, w jamie ustnej. Potem proces trawienny przechodzi do jelita cienkiego, gdzie następuje ich całkowite wchłoniecie. Dzięki temu procesowi właśnie mamy energię do działania każdego dnia.

Nadmiar i niedobór węglowodanów

Przyroda lubi równowagę i tyczy się to również poziomu węglowodanów prostych w organizmie człowieka. Każde odstępstwo od normy może skutkować poważnymi dla zdrowia konsekwencjami. Jeżeli jest ich za mało, realna staje się groźba wystąpienia niebezpiecznych chorób z dziedziny zaburzeń metabolicznych. Może również wystąpić hiperglikemia, która objawia się ciągłą sennością, zmęczeniem, a także uciążliwymi zaparciami.

Nadmiar węglowodanów prostych to z kolei obawa wystąpienia nadwagi i otyłości. Zwyczajnie organizm odkłada zbyt duże ilości tkanki tłuszczowej, co w konsekwencji prowadzi do zbyt dużej wagi. W tym przypadku wzrasta również ryzyko zachorowania na kamicę żółciową, osteoporozę, a także wszelkiego rodzaju choroby sercowo — naczyniowe. Dlatego tak istotne jest, aby ograniczyć w swojej diecie do minimum wszystkie napoje i słodycze mające w swoim składzie cukry rafinowane oraz fruktozę. Składniki te, nazywane potocznie „pustymi kaloriami”, są najbardziej niebezpieczne dla naszego organizmu.