Jeżeli zastanawiasz się, co powoduje brzydki zapach z ust, to zapewne już gdzieś przeczytałaś o chorobie zwanej halitozą. Przypadłość ta jest dość często spotykana u mężczyzn i u kobiet. Jednak sama choroba to wynik wielu różnych czynników, z których decydujące bywa to, co jesz na co dzień. Zobacz, jakich potraw unikać albo też zredukować do minimum, aby mieć piękny uśmiech!

Cebula i czosnek na cenzurowanym

Zarówno pierwsze jak i drugie warzywo jest niezwykle bogate w składniki odżywcze. Cebula i czosnek mają silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednak idąc za przysłowiem „co za dużo to niezdrowo”, nie nadużywajmy tych dobroci za bardzo. W cebuli znajduje się glicyna, która jest związkiem siarki.

Zobacz również: Gotowane ziemniaki to absolutne „must have” w twoim codziennym jadłospisie!

Dlatego właśnie, gdy ją jemy, to możemy liczyć się z przykrym zapachem z ust. Jeżeli dodatkowo masz bakterie w jamie ustnej, na języku i między zębami, może pojawić się jeszcze większy problem. O obecności bakterii świadczy biały nalot na języku.

Rada: Nie rezygnuj z czosnku i cebuli, ale spożywaj w rozsądnych ilościach.

Co powoduje brzydki zapach z ust? Cukier!

Jeżeli borykasz się z nieświeżym oddechem, koniecznie przeanalizuj swoją codzienną dietę pod kątem ilości słodyczy. Brzydki zapach to wina działania węglowodanów prostych, które znajdują się zarówno w napojach energetycznych jak i kolorowych, słodkich jogurtach, czekoladzie, a nawet słodka guma owocowa. Mówiąc wprost — tam gdzie jest nadmiar cukru, może pojawić się nieświeży oddech. Rekomendacja, aby po zjedzeniu cukierków od razu umyć zęby, nie jest więc pozbawiona sensu.

Rada: Po słodkim jedzeniu, koniecznie umyj zęby albo też wypłucz usta specjalnym płynem.

Kawa i suchość w ustach

W tym wszystkim oberwało się również kawie, a konkretnie zawartej w niej kofeinie. To właśnie ona odpowiedzialna jest za suchość w ustach po wypiciu kawy. W konsekwencji nie dochodzi do normalnej reakcji związanej z rozłożeniem pozostałości jedzenia w jamie ustnej. Na dodatek kawa zawiera siarkę, i to ona właśnie jest najbardziej wyczuwalna. Nawet jeżeli pijesz kawę z mlekiem, musisz liczyć się z nieświeżym oddechem.

Rada: Po wypiciu filiżanki kawy, koniecznie uzupełnij ją szklanką wody, która nie tylko nawodni ale i zredukuje suchość w ustach do minimum.

Alkohol i nieświeży oddech

Każdy, kto chociaż raz po zakrapianej imprezie miał na kolejny dzień kaca, wie co to nieświeży oddech. Nawet gdy nie wypiło się za wiele, to brzydki zapach z ust może utrzymywać się przez dłuższy czas. Wszystko przez sposób w jaki organizm radzi sobie z trawieniem alkoholu. O ile wątroba robi całkiem niezłą pracę, o tyle cała reszta jest niemetabolizowana. W konsekwencji ciało wydala go wraz z wydychanym powietrzem.

Rada: Jeżeli męczy cię poalkoholowy brzydki zapach z ust, sięgnij po odpowiednie płyny, albo przegryź ziarenko kawy.

Nieświeży oddech po suplementach?

Czasem brzydki zapach to konsekwencja przyjmowania odpowiednich leków lub suplementów diety. Aby szybciej schudnąć, wiele kobiet dodatkowo spożywa suplementy na bazie chromu. Być może następuje szybsza redukcja masy ciała, jednak konsekwencje zatrucia tym pierwiastkiem są opłakane. Nieświeży oddech nie jest w tym przypadku największym zmartwieniem. Chrom uszkadza w sposób trwały nerki, skórę a także żołądek.

Sprawdź też: Najzdrowsza dieta na świecie. Czy jest taka?

Jeżeli metaliczny posmak w ustach i nieświeży oddech nie występują codziennie, a tylko w określonych okolicznościach, warto powiązać go z konkretnymi chorobami. Przyczyna może być bardzo prozaiczna — to ból gardła lub choroba migdałków. W takim przypadku okropny posmak znika wraz z ustąpieniem objawów.