Ponoć nie ma na świecie takiego specyfiku, który by opóźniał starzenie na sto procent. Jednak jak pokazuje życie, zmiana codziennych nawyków może ten proces znacznie spowolnić. A jeżeli coś działa, to dlaczego z tego nie skorzystać?

Przede wszystkim woda!

Nazwijmy rzeczy po imieniu – gdy nie pijesz regularnie 2 litrów wody dziennie, narażasz się na starzenie organizmu na poziomie komórkowym. Odwodnienie negatywnie odbija się na wszystkich funkcjach życiowych, również tych związanych z wiekiem. Organizm który jest przyzwyczajony do regularnego nawadniania, zdecydowanie lepiej radzi sobie z wymaganiami dnia codziennego. Co więcej, picie wody zmniejsza stan zapalny w ciele. Nawodniony organizm to również mniejsze ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych chorób.

Warto też wspomnieć, że aby skóra była jędrna i pełna blasku, nie wystarczy tylko najdroższy krem nawilżający. Mocno upraszczając zjawiska zachodzące w organizmie – skóra musi być nawilżona również od wewnątrz. I codzienne 2 litry wody mają to zapewnić.

Kawa nie tylko na lepsze samopoczucie

Filiżanka małej czarnej to zawsze dobry wybór, a znając wyniki najnowszych badań naukowych, jeszcze lepszy. Napoje opóźniające starzenie to też kawa, która ma cudowne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki. Tym samym zmniejsza się stres oksydacyjny w komórkach, niwelując ewentualne stany zapalne. Kawa ma również wysoką zawartość polifenoli. Pij więc ten napar na zdrowie, ale też pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Dobroczynne i przeciwstarzeniowe właściwości kawy uzyskasz tylko wtedy, jeżeli pijesz ją bez dodatków. Zapomnij więc o spienionym, wysokoprocentowym mleku, albo stosuj je od święta. Ze swojego jadłospisu skreśl słodzenie kawy zarówno cukrem jak i słodzikami. Nie do przyjęcia jest również śmietanka do kawy. Te trzy produkty mogą w znacznym stopniu pogłębiać stany zapalne utrzymujące się w organizmie.

Herbaty ziołowe – najtańsze napoje opóźniające starzenie

Natura dobrze wie, co dla nas może być dobre, aby opóźnić proces starzenia. Możesz sięgnąć po gotowe mieszanki ziół, dedykowane właśnie wiecznej młodości, albo samemu je wybrać. Dobrym pomysłem będzie herbata z hibiskusa, która ma w sobie ogromne ilości witaminy C. Świetnym rozwiązaniem będzie również picie naparu z czystka czy gojnika. Kupując gotowe mieszanki, koniecznie zwróć uwagę na skład. Jeżeli zobaczysz tam konserwanty, poszukaj innej o naturalnym składzie. Herbaty tego typu warto kupować w specjalistycznych sklepach zielarskich, aby mieć pewność, że pijemy herbatę z ekologicznych upraw.

Zobacz również: Zioła na odchudzanie – poznaj ich dobroczynne właściwości!

Co jeszcze opóźnia starzenie?

Jak w przypadku wielu tego typu spraw, do tego tematu trzeba podejść holistycznie. Zacznij od zdrowej, w pełni zbilansowanej diety pełnej warzyw i owoców. Dodaj do tego aktywność fizyczną skrojoną na twoje potrzeby. Staraj się mieć zawsze aktywny umysł – rozwiązuj krzyżówki, działania matematyczne czy popularne kiedyś sudoku. Otaczaj się również młodymi ludźmi, bo oni sprawią, że poczujesz się o wiele lepiej i młodziej. Dużo zależy również od twojego nastawienia do świata – patrząc z optymizmem i nie zamartwiając się, odejmujesz sobie lat.

Chcąc powstrzymać skutki starzenia, bezwzględnie musisz rzucić nałogi. Nie trzeba nikomu powtarzać, jak nikotyna negatywnie wpływa na pracę całego organizmu. Powszechnie uważa się, że napojem opóźniającym starzenie jest czerwone wytrawne wino. Jednak alkohol sam w sobie potrafi siać spustoszenie w całym ciele, więc chcąc być młodym jak najdłużej, warto zrezygnować z tych używek.