Przez lata utarło się całkiem sporo błędnych przekonań o tym, co ląduje na naszym talerzu. Za jedne możemy obwinić social media, za inne nawyki, które wynieśliśmy z domu. O co chodzi dokładnie?

Śniadanie jest najważniejsze

W prawie każdym poradniku dietetycznym możemy przeczytać, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem każdego dnia. Bo to właśnie wtedy nakręcamy swój metabolizm i napędzamy się jednocześnie energetycznie na cały dzień. Jednak, o czym mówi się zdecydowanie mniej, nie ma naukowych twardych dowodów na to, że faktycznie tak jest w rzeczywistości. Jeżeli więc nie możesz wcisnąć w siebie o poranku, nadrobisz kalorycznie podczas lunchu. I też będzie dobrze.

Nie jedz węglowodanów!

Chleb i makarony podczas wielu popularnych diet jest na cenzurowanym. Jednak tak naprawdę te składniki możesz znaleźć również w zielonych warzywach liściastych, owsie czy soczewicy. I czy faktycznie musimy je tak mocno ograniczać? Naukowcy mówią wprost – na diecie jedz wszystko, ale w rozsądnych proporcjach i ilościach. Dbając jednocześnie o najwyższą jakość przyjmowanych produktów.

Mleko płucze wapń z kości

Kiedyś mówiono, że nadmiar mleka może osłabiać nasze kości. Jednak dzisiejsze wyniki badań wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Nabiał to rewelacyjne źródło wapnia i nie wahaj się z niego skorzystać. Jeżeli twoje ciało nie toleruje mleka, zamień je na sojowe, tofu, pak choi, jarmuż, orzechy i nasiona. To tam znajdziesz zbawienny wapń który z pewnością ochroni cię przed osteoporozą.