Coraz częściej wśród sugestii dotyczących zdrowego odżywiania możemy spotkać rekomendacje spożywania siemienia lnianego. Jaką właściwie ma on rolę w diecie? W czym tkwi jego fenomen?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że są to po prostu nasiona lnu, które mają oleisty charakter. Zatem jest to całkowicie naturalny i bezpieczny produkt. Zawierają one wiele składników odżywczych w tym: kwasy tłuszczowe omega 3 oraz błonnik.

Siemię lniane – dla zdrowia i urody. Poznaj zalety nasion lnu

Badania wykazują, że regularne spożywanie siemienia lnianego ma szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia. Nie pozostaje ono obojętne także na urodę. Co to oznacza?

Nasiona lnu to bogactwo żelaza, cynku, wapnia, czy też witamin z grupy B. Oznacz to, że świetnie wpływają na stan włosów i paznokci. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości cynku, kwasów Omega-3, czy też witaminy E poprawiają stan cery. Krótko ujmując regularne spożywanie siemienia lnianego pozwala zyskać młody i promienny wygląd.

Dowiedziono również, że włączenie siemienia lnianego do diety pomaga złagodzić wiele dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Ponadto nasiona lnu obniżają poziom cholesterolu i regulują pracę układu hormonalnego. Siemienie lniane zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych. Mowa o raku piersi, jajników, prostaty, czy też jelita grubego.

Do czego pasuje siemię lniane i jak je stosować w diecie?

Siemię lniane można spożywać między innymi w formie kisielu, czyli po jego ugotowaniu lub zalaniu wrzątkiem. Można również ziarenka lnu zmielić w młynku do kawy zyskując formę proszku. Jak się okazuje jest świetnym zamiennikiem jajek kurzych. Siemię lniane można dodawać do ciast, chlebów, czy też owsianek. Pasuje także do koktajli i sałatek.