Warto brać przykład ze Skandynawów. Nie tylko Duńczyków kierujących się w życiu filozofią hygge, w której zawarte jest docenianie w życiu drobiazgów i cieszenie się prozą codziennego życia w otoczeniu przytulnego wnętrza czy na ładne urządzonym tarasie, ale i Szwedów kierujących się lagom. Czym jest lagom i jak wprowadzić równowagę do swojego życia?

Lagom – poznaj szwedzką sztukę życia

W gruncie rzeczy hygge i lagom są nie do końca tożsame. Langom można przetłumaczyć jako „akurat” czy „w sam raz”. Odnosi się to oczywiście do umiarkowanego podejścia do życia, czyli dbania o to, by wszystko w nim pozostawało w stanie równowagi. W przypadku hygge cieszymy się wieczorem w przytulnym kocu z bawełny organicznej z pięknym wzorem i picia gorącej czekolady z eleganckiego kubka o prostym designie. W przypadku lagom ów koc może być wykonany ze zwykłej wełny i może być już wysłużony, ważne by zapewniał ciepło, a kubek nie musi pochodzić z Cepelii. Może być nawet pozbawiony zdobień, ważne by spełniał swoją funkcję. W lagom tkwi prostota, a umiar jest tutaj cnotą.

Jak możesz wprowadzić lagom w Twojej kuchni i diecie?

Umiar bez wątpienia wskazany jest w diecie i powie Ci to każdy specjalista do spraw żywienia. Jednak teoria zwykle daleko jest od praktyki. Lubimy się objadać, przejadać, czuć sytość, a nawet przesycenie od razu po posiłku. A tak naprawdę dopiero po ok. 15 minutach od posiłku nasz organizm odczytuje sygnał, że zaspokoiliśmy głód. Większość z nas popełnia ten sam błąd i je aż do przesycenia. Ponadto nie mamy czasu na gotowanie i bardzo często zamiast tego sięgamy po gotowce z marketu, które wystarczy podgrzać i często mają długą listę niezbyt zdrowych dodatków. A przecież można inaczej, wystarczy sięgnąć po catering dietetyczny Wrocław, Warszawa, ale i Rybnik – w dużym, ale i małym mieście znajdziesz dietę pudełkową z dowozem do domu. Taka forma żywienia gwarantuje dostarczenie „nie za mało, nie za dużo, ale w sam raz” kalorii, zatem jest kwintesencją filozofii życiowej lagom. Do tego wszystkie posiłki są odpowiednio zbilansowane, zatem zawierają niezbędne makroskładniki i mikroelementy, a także witaminy.

Lagom we wnętrzu, czyli jak urządzać mieszkanie w myśl tej filozofii

W myśl lagom można urządzić też mieszkanie. W tym przypadku po prostu pozbywamy się tego co zbędne. Ale to nie oznacza, że wyrzucamy to na śmietnik, bo raczej sprzedajemy lub po prostu oddajemy komuś z dobroci serca. W salonie będzie jedynie narożnik i telewizor zawieszony na ścianie, a także regał z książkami. Czyli nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz. W kuchni będą szafki w zabudowie, a także wyspa kuchenna z blatem, a na nim będą sztućce i kubki. Będzie tyle pojemników, ile potrzeba i tyle ziół w doniczkach, ile rzeczywiście się wykorzysta. W sypialni znajdzie się jedynie łóżko i szafa ubraniowa, a zamiast szafek nocnych będą kinkiety po obu stronach albo taśma oświetlająca wezgłowie i ramę. Umiar i minimalizm to główne cechy wnętrz urządzonych w stylu langom. Zatem na narożniku nie będzie mnóstwa poduszek, a jedynie te dostępne w komplecie z nim. Nie będzie tu miejsca na bibeloty figurki, maskotki, czy magnesy na lodówkę. W końcu wnętrze ma pokazywać, że żyjesz na poziomie, wygodnie, ale oszczędnie.

Żyj oszczędnie w stylu lagom

Jak powinno wyglądać oszczędne życie w stylu lagom? Na pewno trzeba stawiać na oszczędność wody. Nie będziesz kupować tej butelkowanej, a będziesz korzystać z kranowej i dzbanka filtrowanego. Zamiast długiej kąpieli będziesz stawiać na krótki prysznic i to nie dwa razy dziennie, a jedynie raz. Przed wyjściem zawsze będziesz wyłączać wszystkie urządzenia elektroniczne z prądu, tak by niepotrzebnie go nie pobierały w trybie czuwania. Oczywiście będziesz stawiać tylko na elektrooszczędne i niezbędne sprzęty. Nie potrzebujesz tabletu, jeśli masz laptop, a zamiast korzystać z telefonu prywatnego i służbowego, możesz postawić na model na dwie karty SIM. Ponadto każdego miesiąca nie będziesz wpadać w zakupowy szał i poskromisz swoją chęć zakupienia czwartej pary szpilek czy adidasów. Zamiast marnować jedzenie, wybierzesz catering dietetyczny z Wrocławia czy innej miejscowości, w której aktualnie przebywasz. Zjesz wtedy nie za dużo, nie za mało, ale w sam raz. W ten sposób będziesz żyć oszczędnie w stylu lagom.